neděle 12. března 2017

Věřil by dnes Marx v Boha?Marx byl známý svým odporem k náboženství. Zdá se tudíž absurdní přemýšlet o jeho víře.

Možná to tak jednoduché ale není. Stačí si přečíst Marxovu základní argumentaci. Stejně jako u Engelse, Nietzscheho, Feuerbacha, Freuda a dalších filosofů byla i Marxova polemika s náboženstvím založena na jednoduchém faktu:

Tehdejší náboženství se nezajímala o hmotný svět a náš vezdejší blahobyt. Namísto toho lidem kladla naději pouze a jen do nějakého budoucího - duchovního - neviditelného světa, kde se prý budeme mít dobře. Taková víra se Marxovi zdála logicky nesmyslná a bojoval proti ní.

Čím déle však poznávám Kristovu komunitu, uvědomuju si, že náboženství mohou fungovat i jinak. Tak jak to chápe právě tato věřící společnost - je uskutečňování Božího království úkolem zde na zemi. Bůh pro nás nestvořil tuto planetu, aby hned byla zničena apokalyptickou bitvou a lidské dějiny skončily. Naopak.

Bůh nám dal potenciál, abychom sebe i druhé rozvíjeli - tak dlouho, jak jen budeme schopni a ochotni ochraňovat zásady života. Nespoutané ničení přírody, války a nenávist mezi lidmi nám samozřejmě v dlouhém trvání nepomůžou.

Když nad tím poslední dobou přemýšlím, nacházím v životě novou radost a naději ze světa a lidského života. Nejsme tu jen na "útrpnou zkoušku" ani jako trest. Je jen na nás, jak dlouho zde zvládneme žít. Bůh nepotřebuje tuto planetu, aby roztřídil černé a bílé, dobré a špatné. 

Vždycky jsem si myslel, že svět bez válek a chudoby není možný. Že jejich existenci jednoduše musím přijmout. Teď si spíš uvědomuju, že vyřešení těchto problémů je prvním úkolem pro lidstvo. A až se vyřeší, určitě tu ještě nezavládne ráj. Objeví se jiné problémy. Možná větší. A lidstvo bude zase před zkouškou, zda je bude řešit zodpovědně nebo ne.

Taková víra má skutečně smysl - víra, která nezavrhuje zdejší život, ale dbá o něj.
Náboženství, které nezavrhuje tento svět kvůli jinému.
Společenství, které nežije jen pro "odměnu po smrti".

Co si o tom myslíte vy? Vstoupil by Marx v dnešní době do takového věřícího společenství?
Snažil by se chudobu vyřešit skrze něj, nebo by vždy sáhl  k násilné revoluci?


Napište mi svůj názor do komentů:)1 komentář:

  1. Přesně z toho samého důvodu, jako Marx,že až si to tady odtrpím, tak po smrti mne čeká ráj, jsem v boha nevěřil také.Dnes jsem o bohu přesvědčen, jsem si jistý. A co mne přesvědčilo? Doplnil jsem si mezery ve vzdělání, hlavně co se týče fyziky.A tak si myslím, že kdyby Marx nastudoval kvantovou fyziku, určitě by by s bohem neměl problém.A nejenom Marx.

    OdpovědětVymazat